Dla wielu miłośników Sushi Warszawa zaskakujące jest, że to pyszne jedzenie ma dość złożoną historię. Dzisiejsze sushi najczęściej kojarzy się z kulturą japońską, choć wiele odmian sushi można prześledzić w wielu krajach i kulturach, w tym japońskiej, koreańskiej i chińskiej.
Historia sushi jest bardzo odległa. W kilku krajach azjatyckich sushi ma swoje miejsce w historii kulinarnej już w II wieku n.e. uważa się, że najwcześniejsza wersja Sushi Warszawa została stworzona na polach ryżowych wzdłuż rzeki Mekong, służąc jako skuteczny sposób na zachowanie ryb poprzez fermentację oraz dodanie ryżu i soli.
W Japonii pojawiła się bardziej nowoczesna wersja sushi, gdy surowa ryba była owinięta lepkim ryżem, co stało się szczególnie popularne w połowie 1300 i 1500 roku. W końcu okres Edo w Japonii przyniósł wersję sushi, która łączyła ryby, ryż, warzywa i różne suszone składniki, aby stworzyć smakowite i pyszne danie.
Jaka jest różnica między sushi koreańskim, chińskim i japońskim? Sushi Warszawa przybierało różne formy w różnych kulturach, przy czym najbardziej wyraźne wersje pojawiły się w kulturach koreańskiej, chińskiej i japońskiej. Różnice między nimi przyczyniają się do dynamicznej, twórczej roli, jaką sushi odgrywa w kulinarnym świecie, także Warszawskich restauracjach.