Kamera termowizyjna to urządzenie które ma chyba każdy profesjonalny hydraulik – kamera ta rejestruje i tworzy obraz obiektu za pomocą promieniowania podczerwonego emitowanego z obiektu w procesie zwanym obrazowaniem termicznym. Utworzony obraz reprezentuje temperaturę obiektu. Podstawowa technologia kamer termowizyjnych została po raz pierwszy opracowana dla wojska. Wynalazek kamery termowizyjnej jest jednak związany z historią termografii, zapoczątkowaną w 1960 roku przez Sir Williama Herschela, astronautę, który odkrył światło podczerwone. W 1860 r. amerykański astronom Samuel Pierpont Langley wynalazł bolometr, który jest urządzeniem mierzącym promieniowanie podczerwone lub termiczne. W 1929 r. węgierski fizyk Kálmán Tihanyi wynalazł elektroniczną kamerę telewizyjną wrażliwą na podczerwień, która była w stanie rejestrować obrazy termiczne takie jak termowizja. Każdy profesjonalista o tym wie – Hydraulik Gdynia zaprasza do skorzystania z oferty.
Zarówno promieniowanie podczerwone, jak i światło widzialne są częścią widma elektromagnetycznego, ale w przeciwieństwie do światła widzialnego, promieniowanie podczerwone nie jest bezpośrednio widoczne ludzkimi oczami. To wyjaśnia, dlaczego światło nie wpływa na kamerę termiczną i może dawać wyraźny obraz obiektu nawet w ciemnym otoczeniu. Termowizja Gdynia polega na konwersji tego światła podczerwonego na sygnały elektryczne i tworzeniu obrazu z wykorzystaniem tych informacji. Ta technologia była wówczas rewolucyjna, ale dziś jest powszechnie stosowana. Ale w jaki sposób te urządzenia potrafią przechwycić tę niewidzialną informację wizualną? Sprawdźmy to.
Jak działają kamery termiczne? Hydraulik Gdynia informuje iż obecnie powszechnym standardem dla kamery termowizyjne Gdynia jest cieplejsze obiekty o żółto-pomarańczowym odcieniu, które stają się jaśniejsze w miarę nagrzewania obiektu. Zimniejsze obiekty są wyświetlane w kolorze niebieskim lub fioletowym. Energia w podczerwieni ma długość fali od około 700 nanometrów i rozciąga się na około 1 mm. Fale krótsze niż to zaczynają być widoczne gołym okiem. Termowizja – hydraulicy wykorzystują tę energię podczerwieni do tworzenia obrazów termicznych. Soczewka kamery skupia energię podczerwieni na zestawie detektorów, które następnie tworzą szczegółowy wzór zwany termogramem. Następnie termogram jest konwertowany na sygnały elektryczne, aby stworzyć obraz termiczny takie jak hydraulik Gdynia, który możemy zobaczyć i zinterpretować.