Jak skutecznie czyścić nagrobki?

Wszystkie nagrobki należy starannie czyścić i konserwować, aby uniknąć porysowania lub zmatowienia. Dlatego najlepiej jest używać szczotki z miękkim włosiem lub co najwyżej plastikowego skrobaka lub sztyftu rzemieślniczego zamiast szczotki drucianej lub podkładki ściernej. Ponadto należy zachować ostrożność, aby uniknąć czyszczenia za pomocą detergentów zawierających związki takie jak wodorowęglan sodu, chlorek sodu, siarczan sodu, węglan amonu i fosforan; przyczyniają się do gromadzenia się rozpuszczalnych soli pod powierzchnią kamienia.

Ponadto zaleca się określenie ogólnego stanu jakie mają nagrobki podejmując środki w celu jego oczyszczenia. W przypadku, gdy nagrobek ma płatki i pęknięcia, musisz zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia. Możesz uniknąć czyszczenia, jeśli nagrobek jest kruchy. Ponadto unikaj mycia pod ciśnieniem nagrobka. Pamiętaj, aby umyć pomnik od dołu do góry, aby zminimalizować smugi i plamy. Jeśli chodzi o detergent, nie należy używać domowych środków czyszczących, takich jak mydło, boraks, kwas muriatowy, kwas fosforowy i inne mocne kwasy i zasady, ponieważ mają one skłonność do korozji. Możesz użyć niejonowego detergentu (zmieszać uncję detergentu w galonie wody), ponieważ w przeciwieństwie do większości innych detergentów, nie powoduje on osadzania się rozpuszczalnych soli na nagrobku.

Niejonowe detergenty można znaleźć w materiałach do sprzątania, fotografii i konserwacji. Jasnobarwne marmurowe lub wapienne nagrobki można czyścić za pomocą szklanki wodorotlenku amonu lub domowego amoniaku zmieszanego z galonem wody w celu usunięcia wzrostu biologicznego, takiego jak mech, pleśń, algi i porosty. Unikaj jednak stosowania wybielacza chlorowego na nagrobkach, ponieważ po pewnym czasie powodują one jasnobrązowe zabarwienie. Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia nagrobka jest miękka woda. Unikaj więc korzystania z roztworów czyszczących w miarę możliwości.